РАЙКАТ СТАРТ – перезимівлі озимих гарант - Печать

РАЙКАТ СТАРТ – перезимівлі озимих гарант

У сучасному землеробстві вже набув широкого вжитку передпосівний обробіток насіння озимих культур пестицидами, біологічними препаратами, які фіксують азот повітря, мобілізують у доступні форми сполуки фосфору ґрунту тощо.

Однак, на думку фахівців компанії «Нутрітех Україна», цього вже недостатньо. Потрібно ще на гормональному рівні активізувати ріст і розвиток кореневої системи, підвищити стійкість молодих проростків до стресів, фізіологічної депресії, забезпечити накопичення цукрів, усунути мікроелементний дефіцит, поліпшити обмінні процеси, що в цілому гарантуватиме успішну перезимівлю молодих рослин пшениці, ячменю, тритикале озимих, ріпаку озимого.

Компанія «Нутрітех Україна» пропонує унікальне інноваційне добриво «Райкат Старт», виробництва іспанської компанії «Atlantica Agricola», з умістом збалансованої мінеральної поживи та натуральних складових (α-амінокислот рослинного походження, фітогормонів, полісахаридів), що забезпечує ріст-регулюючий та антистресовий ефекти. Як відомо, для успішної перезимівлі озимих культур одним із вирішальних факторів є добре розвинена коренева система з величезною кількістю бічних кореневих волосків восени. Саме «Райкат Старт» за передпосівної обробки насіння озимих зернових культур та за позакореневого підживлення ріпаку озимого активізує ці процеси.

1. Хімічний склад та фізико-хімічні властивості добрива «Райкат Старт»

Передпосівний обробіток насіння пшениці, ячменю, тритикале озимих добривом «Райкат Старт»

Насінина озимих зернових культур начебто має достатній запас поживних речовин для проростання, однак враховуючи вплив на неї біотичних та абіотичних факторів (несприятливі погодні умови, наявність патогенної біоти в ґрунті, дефіцит елементів мінерального живлення, ущільнення, не оптимальне рН ґрунту) погіршує отримання дружніх добре розвинутих здорових сходів. «Райкат Старт» на ранніх фазах органогенезу посилює життєві процеси зародку, підвищує імунітет молодих проростків. Передпосівна обробка насіння зернових культур мікроелементами, фітогормонами ауксинами та цитокінінами регулює гормональний баланс, який направлений на активізацію первинних коренів та вторинному їх відростанню, що є потрібним за стресових ситуації.

У цій статті автори поставили за мету більше уваги приділити саме органічним складовим добрива «Райкат Старт»: амінокислотам, полісахаридам, природнім фітогормонам (ауксинам та цитокінінам) за обробки насіння та позакореневого підживлення озимих культур, ніж фізіологічній ролі його мінерального складу.

 Потреба культур в амінокислотах збільшується протягом усього їх життєвого циклу. За проростання насінини амінокислоти виконують одну з важливих функцій – поживну, оскільки зародок споживає амінокислоти, вилучені з білку, накопиченого в ендоспермі насінини. Крім участі у ферментних реакціях, захисних реакціях за стресових ситуацій, синтезі білків, регулюванні водного балансу, амінокислоти (α-ряду) виконують і свої специфічні функції:

глютамінова кислота є джерелом утворення хлорофілу, виступає попередником утворення інших амінокислот; стимулює ріст культур, біохімічні процеси в молодих листках; сприяє засвоєнню неорганічного азоту;

аргінін стимулює ріст та розвиток кореневої системи та разом з аспарагіновою кислотою виступають джерелом азоту культур;

метіонін є попередником етилену, активізує ріст та розвиток коренів;

пролін є джерелом вуглецю та сполук азоту на культурах;

триптофан сприяє утворенню вторинних коренів та кореневих волосків молодих рослин.

Полісахариди входять до складу клітинних стінок. Завдяки їх здатності розпадатись на більш прості вуглеводні, вони здатні підтримувати ріст і розвиток кореневої системи. Полісахариди виконують енергетичну функцію, що особливо важливо за стресів, оскільки вони:

– поліпшують споживання води та мінеральної поживи, шляхом посилення проникності мембран клітин, що в цілому забезпечує ріст і розвиток культур;

– активізують активність ґрунтової біоти, що істотно підвищує родючість ґрунту;

забезпечують адаптацію культур до низьких та мінусових температур.

У складі «Райкату Старт» є природні фітогормони – цитокініни, які:

стимулюють проростання насіння;

активують ділення клітин;

активують фотосинтез та ріст листків;

– сприяють міжклітинному транспорту поживних елементів в рослинному організмі, в основному кальцію, бору, заліза, які мають певну складність у проходженні як через клітинну мембрану, так і за переходу від клітини до клітини.

Ауксини – природні фітогормони:

стимулюють ріст та розвиток кореневої системи у довжину;

синтезуються в меристемних тканинах пагонів і транспортуються через флоему (луб) до кореневої системи.

Рис. 1 Будова кореневої системи культур

Поживні речовини культури споживаються кореневими волосками (рис.1). Якщо не формуються нові кореневі волоски, то й не засвоюється мінеральна пожива із ґрунту та добрив

Встановлено, що відсутність добре розвиненої кореневої системи у озимих зернових культур, а інколи і повна відсутність вторинної кореневої системи є однією з причин недобору понад 50% врожайності, навіть за їх щільного стеблостою.

«Райкат Старт» за передпосівної обробки насіння озимих зернових культур застосовується напівсухим способом на машинах типу ПС-10 або машинах аналогічного типу. Обмежень його комбінованого застосування з протруйниками немає.

2.Норми передпосівного обробітку насіння озимих зернових культур добривом «Райкат Старт», л/т

Строки посіву

Оптимальний

Оптимально-пізній

Пізній

0,3

0,3-0,5

0,5-1

Дослідженнями Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва, 2009 р., встановлено, що передпосівний обробіток насіння пшениці озимої сортів «Подолянка» та «Смуглянка» «Райкатом Старт» підвищував життєздатність рослин на 5-13% після їх дворазового проморожування в морозильній камері за температур (-17-180С). Це обумовлено активізацією синтезу вуглеводів, вищим умістом фотосинтетичних пігментів та зв'язаної води у клітинах пшениці озимої. Дослідження Краснодарського НІІСГ ім. П.П. Лук'яненко та Кубанського ДАУ та Всеросійського НІІ рису, 2010 р., встановили, що передпосівна обробка «Райкатом Старт» насіння пшениці озимої, ячменю ярового підвищувала його польову схожість, енергію проростання, активізувала ріст і розвиток кореневої системи культур, їх вегетативних органів та підвищувала врожайності на 3-7 ц/га. А передпосівна обробка насіння пшениці озимої «Райкатом Старт», 0,3 л/т у АФ «Козацька», Конотопського району, Сумської області (2011 р.), на площі 1500 га, навіть за низької вологості ґрунту восени, забезпечила отримання дружніх добре розвинутих сходів весною та при виконанні основних елементів технології, середню врожайність пшениці озимої 6,0 т/га.

Поліпшення перезимівлі ріпаку озимого за рахунок застосування добрив «Райкат Старт» та «Мікрокат бор», «Мікрокат олійний».

Наукові дослідження та тривала трьохрічна практична робота засвідчили високу ефективність «Райкату Старт» за позакореневого підживлення ріпаку озимого. Критичною фазою у живленні ріпаку озимого є фаза закладання осінньої розетки. За даними професора Лихочвора В.В. найкраще перезимовують ті рослини ріпаку, які при вході в зиму сформували розетку з 9-10 листків та мають діаметр кореневої шийки 0,9-1 см. Дослідженнями ННДЦ Львівського Національного аграрного університету встановлено, що позакореневе підживлення «Райкатом Старт» ріпаку озимого у дозі 0,3 л/га за фази 5-6 листків, збільшують кількість листків та товщину кореневої шийки при вході у зиму. Водночас забезпечується висока зимостійкість рослин ріпаку озимого та приріст врожайності на менше 1,5 ц/га. Завдяки збалансованому мінеральному живленню «Райкату Старт» ступінь поширення хвороб знижується на 50%, порівняно з неудобреними контролями.

Отже, позакореневе підживлення ріпаку озимого добривом «Райкат Старт» восени забезпечує:

активізацію росту й розвитку кореневої системи, зокрема, бічних кореневих волосків;

поліпшення росту й розвитку осінньої листкової розетки;

накопичення достатньої кількості цукрів у кореневій системі (у головному корені), підвищення імунітету та стійкості культури до хвороб;

• підвищення стійкості культури до низьких, мінусових температур та зимостійкості за рахунок достатньої кількості цукрів у головному корені, кореневій шийці та зв'язаної води в клітинах вегетативних органів;

раннє відростання та активне споживання мінеральної поживи весною;

отримання приростів врожайності на 10-15% (3-4 ц/га) за оптимального мінерального живлення;

отримання високої окупності добрива, де на 1 вкладену гривну отримується 7-10 гривень прибутку.

За даними вчених М.М. Гаврилюка, В.Н. Салатенка, А.В. Чехова, М.І Федорчука (2008р.) на формування 1 тони врожаю ріпаку озимого культура потребує 50-70 кг сполук азоту (N), 25-35 кг сполук фосфору (Р2О5), 40-70 кг калію (К2О), 40-70 кг кальцію (СаО), 7-12 кг магнію (MgO), 10-20 кг сполук сірки (S), 80-120 грамів сполук бору (В). За винятком азоту, який застосовуються у дозі 30-60 N кг/га восени, усі добрива під ріпак озимий застосовуються восени під основний обробіток ґрунту. Оскільки ще восени на формування листкової розетки 8-10 листків, кореневища 8-10 см, кореневої шийки 8-10 мм, накопичення достатньої для перезимівлі кількості цукрів та інших пластичних речовин, ріпак озимий споживає: 30% сполук азоту (60 кг N/га) 10% сполук фосфору, 20% калію (80 кг К2О/га у перші 4-6 тижнів після сходів), 25% сполук сірки, 15% магнію, 25% сполук бору від їх загальної потреби. Слід відмітити, що лише за достатнього збалансованого мінерального живлення та дотриманні основних елементів технології закладається потенціал високої врожайності ріпаку озимого та його відмінна перезимівля.

За отримання рівномірних сходів ріпаку озимого, рекомендується застосовувати «Райкат старт» в дозі 0,3 л/га комбіновано з «Мікрокатом бор» 0,5 л/га у фазі 5-6 листків. За строкатих посівів ріпаку озимого рекомендується застосовувати «Райкат Старт» в дозі 0,3 л/га комбіновано з «Мікрокатом олійним» 1 л/га та «Мікрокатом Бор» 0,5 л/га. Застосовуючи восени «Райкат Старт» 0,3 л/га комбіновано з «Мікрокатом бор» 0,5л/га та «Мікрокатом олійним» 1 л/га на ріпаку озимому в АФ «Козацька» Конотопського району Сумської області (2011 р.) на площі 420 га та за дотримання його основних елементів технології було отримано середню врожайність 4,5 т/га.

25.06.2013г.